IMG_546811Наутот или кај нас повеќе познат како леблебија, e присутен во источната кујна како фалафел и хумус, а во медитеранскиот дел на Италија, Франција, Шпанија како палачинки или тенко лебче кое се продава како улична храна. Палачинките се исклучително лесни да се направат и се одлична здрава варијанта доколку сакате да ги замените нашите класични палачинки со нов вкус.

…продолжи со читање

IMG_2371-1024x683

Путерот од кикирики има доста позитивни препораки кои би требало да ве инспирираат да го вметнете во вашата секојдневна исхрана. Кикириките се богати со протеини, со назаситени масти кои се здрави за срцето и се добар извор на витамини (Б, Е) и минерали (калиум, магнезиум).  …продолжи со читање