Млеко од житарки и семки Потребни состојки:
5 лажички овес
3 лажички хељда
2 лажички лен
по 1 лажичка ‘рж,  лупен сончоглед и сусам
1 лажичка какао половина или цела лажичка цимет, ванила или банана се додаваат по желба.
За засладување се додаваат 4 до 5 свежи урми. …продолжи со читање