Времето е одлично за нови вкусови, топли напитоци и експериментирање со Омнибленд. 🙂
6


Не знаеме какво име да му дадеме на напитокот, му доаѓа нешто како топло чоколадо, топло смути, нешто како чоколаден салеп… нешто како не се опишува со зборови! Пробајте и направете си!
1l
Потребни состојки – 5 мали лажици хељда, 2 мали лажици лен, 1 мала просо, 1 мала сончоглед, неколку лешници, 5 урми, 1 лажичка какао и пола цимет.
Топла вода прво ставате 350мл. и одкако ќе блендате два пати на автоматската програма 90 секунди додавате уште 300мл. топла вода и повторно блендате. Толку е… останува да уживате!
Хељдата е одличен извор на железо, магнезиум и цинк, може да се пофали со витамини од групата Б и богата е со протеини. Не содржи глутен, го стабилизира нивото на шеќер во крвта, помага при намалување на килогамите и создава чуство на ситост!

2l

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *