42163156_2189224977775153_2726848287821791232_n Рецептурата е едноставна! Три состојки – банани, смокви и ореви!

Бананите – смрзнати 180 гр. , смоквите свежи излупени – 320грама и оревите мелени – 50 гр. Блендате се заедно, ставате дополнително сецкани смокви и повторно во замрзнувач. Слободно експериментирајте со количините на состојките. Пред да го послужите сладоледот имајте предвид дека ќе треба половина час порано да го извадите сладоледот од замрзнувач за да можете да формирате топчиња.  

42174080_2189224621108522_3468000037831704576_n42236135_2189224231108561_7813046283135877120_n

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *