image_1.2

500 мл вода
10 до 11 големи лажици брашно од хељда

малку сол
Зачини – цимет, каранфилче, мускатно оревче,  ѓумбир

( по желба може да  се додаде и малку какао)

Ставете околу 500 гр хељда во чашата или доволно количина за да се покрие ножот од чашата.
За кратко време ќе добиете брашно од хељда.

 

image_1.3

image_1.4

Потоа оделете 11 лажици брашно и додадете ја водата и зачините. Блендајте прво на автоматската програма од 35 секунди и потоа уште 15-20 секунди на HIGH.
Потоа дирекно од смесата ставате во загреано тавче каде додавате малку кокосово масло и си формирате палачинка.

image_1.5

Можете да ја филувате по желба… со сецкано јаболко, банана, портокал или било кое сезонско овошје. Секако може да се додаде и домашно приготвена нутела, путер од кикирки или намаз од урми, мед и меласа.
Bon appetit!

image_1.6

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *