Млеко од житарки и семки Потребни состојки:
5 лажички овес
3 лажички хељда
2 лажички лен
по 1 лажичка ‘рж,  лупен сончоглед и сусам
1 лажичка какао половина или цела лажичка цимет, ванила или банана се додаваат по желба.
За засладување се додаваат 4 до 5 свежи урми.
 DSCN7730
Ставаме се во блендер и додаваме 300ml топла вода. Го вклучуваме блендерот на LOW и веднаш потоа на HIGH. После една минута блендирање, низ отворот од капакот додаваме уште 400 мл топла вода (околу 70ºC) и продолжуваме со блендирање уште 4 до 5 мин. Посипувате малку цимет на крајот. Оваа количина е доволна за 3 чаши.
  Млеко од житарки и семки
 

 

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *