DSCN9357

100 гр јачмен со лушпа го оставате да кисне  12 часа. Потоа го распоредувате во саксија и го покривате со тенок слој земја, која не ја притискате, само покријте го јачменот. Саксијата ставете ја покрај најсветлиот прозор. После 3 до 4 дена јачменот ќе никне. …продолжи со читање


Млеко од житарки и семки Потребни состојки:
5 лажички овес
3 лажички хељда
2 лажички лен
по 1 лажичка ‘рж,  лупен сончоглед и сусам
1 лажичка какао половина или цела лажичка цимет, ванила или банана се додаваат по желба.
За засладување се додаваат 4 до 5 свежи урми. …продолжи со читање

3 Портокали
1 Банана
1 Лимон
2 Коцки замрзнат концентрат од јачменова трева
1 cm Ѓумбир
150 ml Вода
Сите состојки ги ставате во Омнибленд и блендирате прво 35 секунди и потоа 1 мин. на High. Уживајте во освежителниот и здрав пијалок!
 
wheatgrass6