IMG_4991123За основата:
200гр. лешници
100гр. бадеми
1 лажица кокосово масло
10 урми ( покиснати во вода 15 -тина мин. )
1/2 лажичка цимет
За филот:
2 јаболка ( 2 или 3 зависно од големината на јаболката, важно е да има доволно содржина за да се покрие ножот )
3 лажици суво грозје
1 лажичка кокосово масло
2 лажици овесни снегулки
1 лажичка цимет
1/2 лажичка какао
Прво ставете ги лешниците и бадемите да се сомелат, па потоа додајте ги другите состојки за основата и ќе добиете хомогена смеса, извадете ја и ставете ја во фрижидер. Потоа ставете ги сите состојки за филот и кратко блендајте.
Основата можете да ја формирате во кошнички или да ја истенчите да биде како основа за торта, после само ги полните кошните или го ставате филот врз основата за да добиете тортичка. Превкусно!

DSCN50551DSCN50711DSCN51041

 

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *