IMG_495112150 гр наут
2 лажици таан
 

3 до 4 чешни лук
1 исцеден лимон5 до 6 црвени печени пиперки

Зачини: прстофат коријандер, сол, бибер и црвен пипер

Ставете го наутот да кисне преку ноќ за побрзо да го сварите. Вода ставате колку да го покриете наутот во тенџерето. Го варите околу 30-тина мин. Одкако ќе се олади малку, го ставате во Омнибленд заедно со другите наведени состојки, освен маслиновото масло кое го додавате на крај. Додавајте од водата во која се варел наутот. Во зависност од тоа колку густ го сакате намазот додавате вода. Додека блендирате постојано вртете со тамперот бидејќи смесата е погуста и е потребно мешање. IMG_496212IMG_496012
Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *