DSCN5043123
150 гр наут
1 лажицa таан

3 до 4 чешниња лук
1 исцеден лимон

Зачини: прстофат коријандер, оригано, сол и бибер

Ставете го наутот да кисне преку ноќ за побрзо да го сварите. Вода ставате колку да го покриете наутот во тенџерето. Го варите околу 30-тина мин. Одкако ќе се олади малку, го ставате во Омнибленд заедно со другите наведени состојки, освен маслиновото масло кое го додавате на крај. Додавајте од водата во која се варел наутот. Во зависност од тоа колку густ го сакате намазот додавате вода. Додека блендирате постојано вртете со тамперот бидејќи смесата е погуста и е потребно мешање.
DSCN50381
 
Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *